JANUARY 2011

Nowy Rok, Nowa… Szafa

 

Tekst: Aga Gałat-Bracken

Czy czujecie już tą pozytywną, wiosenną energię, którą serwują nam wszystkie kolorowe czasopisma?

Za oknami wciąż szaro i zimno, lecz większość z nas myśli już o tym, co kupić na wiosnę i jak zrzucić parę zbędnych kilogramów, by w pierwszej nadarzającej się okazji słonecznej pogody pokazać się jako lepsza wersja nas samych z poprzedniego sezonu.

Podobnie jak Bridget Jones, wypisujemy listy rzeczy do zrobienia w Nowym Roku. Obiecujemy sobie, że ten rok będzie lepszy, że będziemy bardziej zorganizowane i zdyscyplinowane w dotrzymywaniu słowa danego sobie samym, naszym pamiętnikom, zapiskom na lodówce czy nawet facebook’u. To z wiosną kojarzymy początek czegoś nowego, porządkujemy wszystko, co nas otacza, pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy i zaczynamy inwestować w siebie, nowy styl, nowy ‘image’, a co za tym idzie, nową garderobę.

Skoro już teraz prasa i super kolorowe, nowe trendy wprawiają nas w nastrój do wielkich zmian, po co czekać? Zacznijcie ‘wiosenne porządki’ już w lutym, przygotowując wasze szafy na kolejne modowe zdobycze, które już wkrótce zajmą tam pewnie honorowe miejsce. Reorganizacja szafy to jeden z najprostszych sposobów na sukcesywne rozpoczęcie Nowego Roku, a przy okazji ekspresowy detoks naszej duszy i wielka dawka dobrego samopoczucia. To wszystko możecie osiągnąć w ciągu jednego dnia, dostosowując się do kilku prostych wskazówek poniżej:

1. Najłatwiej zacząć od zaproszenia przyjaciółki, która pomoże ci w trudnych wyborach i wyrazi dodatkową opinię o tym, jak naprawdę wyglądasz w danej rzeczy. Pamiętaj jednak, by wybrać kogoś, kto sam dobiera garderobę bardzo starannie lub na ten jeden dzień zainwestuj w pomoc profesjonalisty.

2. Zorganizuj sobie duże lustro, by obejmowało całą sylwetkę.

3. Potrzebne będą cztery przezroczyste kontenery lub duże worki, a jeśli ich nie macie, to po prostu będziecie odrzucały rzeczy na stos, według czterech kategorii: 

-na rzeczy , które po przymierzeniu leżą na tobie perfekcyjnie , kolor wciąż pasuje do twojej karnacji, koloru włosów i ogólnie czujesz się w nich świetnie

-na rzeczy , które chcesz zatrzymać, ale są do poprawek (zepsuty zamek, urwany guzik, do skrócenia, do zwężenia itd.) a także rzeczy do odświeżenia w pralni chemicznej.

-na rzeczy , które są ponadczasowe(w tym rzeczy na specjalne okazje), które warto zachować chociażby ze wzgledów kolekcjonerskich. Klasyczne ubrania nigdy nie wychodzą z mody ,a co kilka sezonów stają się elementami , które każda stylowa kobieta będzie nosiła.

-rzeczy , które kategorycznie nie nadają się na twoją sylwetkę i z tych wzgledów są albo do oddania innym, albo do wyrzucenia na śmietnik.

Każda z nas ma wiele rzeczy, które wciąż zajmują miejsce w szafie, tylko dlatego że związane są z nimi jakieś wspomnienia, albo co najgorsze cena.

Nie zatrzymujcie rzeczy tylko z tego powodu, że kiedyś słono za nie zapłaciłyście, albo, że w liceum wyglądałyście w tym rewelacyjnie!!!

Jeśli nie założyłyście ich przez ostatni rok, albo nawet nie pamiętałyście, że je macie, to znaczy, że tak naprawdę ich nie potrzebujecie, a zabierają tylko miejsce, które może być wykorzystane na coś z nowego sezonu. 

4. Bądźcie bardzo selektywne, mierząc po kolei każdą rzecz i odrzucając na odpowiedni stos lub wkładając do odpowiedniego worka. Koniecznie mierzcie rzeczy, dopasowując do nich również obuwie. Żadna piękna suknia czy spodnie nie wyglądają szałowo mierzone do skarpetek! Poza tym wasza cała sylwetka prezentuje się lepiej. Przyjaciółka może robić wam zdjęcia, które mogą być inspiracją w przyszłości, kiedy to pytacie same siebie „I co ja mam na siebie włożyć”?

Rzeczy powinno się mierzyć bez makijażu i w dobrze oświetlonym miejscu. Intuicyjnie będziecie wiedziały czy kolor do was pasuje czy też nie .

Jeśli po przyłożeniu bluzki do twarzy widzicie, że twarz nabrała wyrazu, to wiadomo, że ten kolor wywodzi się z palety kolorów wam sprzyjających i odwrotnie, jeśli twarz poszarzeje, czy zrobi się blada, to ten kolor nie jest dla was najlepszy.

Możecie jednak łączyć kolory w taki sposób, by zawsze pod szyją mieć ‘swój sprzyjający’ kolor, np. w postaci szaliczka lub apaszki. W ten sposób zachowacie świetnie skrojony żakiet czy sweter , który kolorystycznie nie jest najlepszym dla was wyborem.

To jest również dobry moment na pisanie listy rzeczy, które potrzebujecie dokupić w nowym sezonie (zapisując kolor, rodzaj rzeczy) np. czy to ma być jeszcze jeden t-shirt czy też elegancka bluzka, bo okazało się, że ta, którą masz już na ciebie nie pasuje lub kompletnie wyszła z mody itd. Zaoszczędzicie tym cenny czas i pieniądze w dniu zakupów.

Kiedy już wszystko wyjęłyście z szafy, przemyjcie półki wilgotną ściereczką i wytrzyjcie do sucha papierowym ręcznikiem. To samo tyczy się kontenerów czy plastikowych pudełek, w które odłożycie ubrania z minionego sezonu. Oczywiście pudełka papierowe przetrzyjcie tylko suchą ściereczką. 

5. Wkładając wszystko z powrotem do szafy, w pierwszej kolejności odłóżcie na najwyższą półkę lub w pudło gdzieś na dół szafy ubrania zimowe lub letnie w zależności od sezonu, który już minął. Nie bedą wam potrzebne przez następnych kilka miesięcy. Koniecznie sprawdźcie czy wszytkie są świeżo wyprane, by nie odłożyć niczego, co mogłoby przyciągnąć mole, które jak wiecie bardzo chętnie zainteresują się przepoconymi swetrami czy niespranymi plamami.

Jeśli jesteś fanką fitnesu i regularnie odwiedzasz siłownię dobrze jest przeznaczyć miejsce w szafie na twoje rzeczy do treningu. Najlepiej trzymać je od razu w torbie treningowej, świeże i przygotowane na następny dzień. W buty można włożyć specjalne kulki odświeżające! 

6. Najłatwiej wieszać ubrania kategoriami, które same możecie ustalić; np.: ubrania do pracy, na specjalne okazje i do codziennego użytku. Pamiętajcie, że to wasza szafa i to dla was ma być łatwo dostępna, a to, co wmawiają wam różnego rodzaju ‘guru’ styliści niech będzie tylko inspiracją.

Bardzo ważne jest, by wieszaki były dopasowane do tego, co na nie wieszacie. Najlepsze są wieszaki drewniane, jeśli miejsce w szafie na to pozwoli. Spodnie czy spódnice wieszajcie na wieszakach z żabkami lub przewieście je w pół na wieszakach drewnianych. Większe wieszaki, z szerszym ramieniem przeznaczcie na ciężkie płaszcze. Suknie wyjściowe czy ubrania z delikatnych tkanin wieszajcie na wieszakach obitych gąbką i materiałem.

T-shirty, swetry czy proste topy można również przechowywać w szufladzie. Świetnym trikiem jest rolowanie swetrów, bo zajmują wtedy mniej miejsca i wbrew pozorom nie gniotą się! 

Radziłabym, aby przeznaczyć oddzielne miejsce na wyjątkowe rzeczy wieczorowe jak suknie, płaszcze, spodnie i bluzki. Postarajcie się trzymać je w specjalnych workach dla ochrony przed kurzem i pamiętajcie, by po ich użyciu odświeżyć je w pralni i nie wkładać przepoconych z powrotem do szafy.

7. Jeśli macie możliwość powieście paski na odzielne haki na drzwiach szafy lub zwińcie je delikatnie w rulon i włóżcie do szuflady z przegródkami klamrą do góry. W ten sposób zawsze szybko znajdziecie pasek , którego szukacie.

8. Torby, które używacie częściej poustawiajcie na półce, a małe torebki włóżcie do materiałowych worków, by się nie kurzyły. Można również zrobić małe zdjęcie i przyczepić do woreczka, co zaoszczędzi czas, kiedy będziecie musiały szybko znaleźć dawno nie używaną torebkę.

9. Buty włóżcie w pudełka z krótkim opisem jakie buty są w środku lub podobnie jak z torebkami, przyklejcie po prostu zdjęcie butów na przód pudełka. W ten sposób zawsze będziecie wiedziały, co w nich jest i nie będą się kurzyły, zwłaszcza te, których nie używacie zbyt często.

10. Przeznaczcie oddzielne miejsce na apaszki, szaliki i dodatki. Dobrym rozwiązaniem są szuflady z przegródkami, jak również specjalne wieszaki (np. takie jak na krawaty dla mężczyzn) zabierają niewiele miejsca w szafie.

11. Wieszaki typu karuzela czy ozdobne haki na ścianie są bardzo przydatne do wieszania naszyjników i korali.

Na inne dodatki biżuteryjne przeznaczcie przezroczyste małe pudełka czy bardziej dekoracyjne szklane wazy w kształcie kuli, gdzie możecie włożyć oddzielnie pierścionki, branzolety, brożki itd. 

Ostatnio coraz modniejsze stają się również trzy-piętrowe „cake stands” zrobione z porcelanowych talerzyków ‘vintage’. Są piękną ozdobą same w sobie, a do tego rzeczy, które na nie położysz są łatwo dostępne. 

‘Cake stand’

Dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na komody z dużą ilością szuflad, gdzie możesz przeznaczyć każdą szufladkę (wyłożoną miękkim materiałem) na kolekcję pierścieni, kolczyków, branzoletek, zegarków itp. położone na płasko na miękkim materiale nie porysują się tak szybko, jak trzymane razem w tym samym miejscu.

Poza tym tak zorganizowane dodatki są świetnym rozwiązaniem dla zabieganych i zapracowanych kobiet. Często takie szuflady znajdziecie w sklepach dla artystów czy ‘pchlich’ targach.

Na koniec włóżcie zapachowe woreczki anty-molowe w miejsca, gdzie trzymacie wełniane rzeczy. Ważne jest, by po każdym sezonie wymienić je na nowe (przy okazji kolejnych porządków w szafie).

Osobiście polecam również trzymanie listy (np. naklejona kartka papieru na drzwi wewnątrz szafy) do tego, by systematycznie zapisywać co jest ci potrzebne do uzupełnienia lub co musisz naprawić, by służyło ci kolejny sezon.

Pamiętajcie, że stare przysłowie „Jak cię widzą, tak cię piszą” jest szczerą prawdą i w czasach obecnych ważne jest to jak dbamy o rzeczy, które coraz częściej przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

 

 Teskt: Aga Gałat-Bracken www.stylingatelier.com 

Fot. Terry Bracken www.stylingatelier.com/photography
 dla Portalu “Kobieta na wyspach”

http://www.kobietanawyspach.co.uk/